tulips-flowers-fish-eye-red-66896

Kraj tulipanów. Czyli 10 ciekawostek o Holandii

 

Holandia to z całą pewnością wyjątkowy, fascynujący kraj, wciąż dla większości z nas nieodkryty. Dlatego, jeśli tylko mamy taką sposobność, warto skorzystać z rozwiązania, jakim są np. busy do Holandii i poznać fascynujące Niderlandy. To znakomita opcja także dla osób pracujących w Holandii. Tutaj możemy połączyć pożyteczne z przyjemnym i każdą wolną chwilę poświęcić na odkrywanie tego, co nieznane. Zanim jednak wybierzemy się za granicę, sprawdźmy kilka ciekawostek na temat Holandii i Holendrów.

1. Holandia – kraj niewielki, jednak bardzo zaludniony

Holandia jest jednym z najmniejszych krajów w Europie, charakteryzując się jednocześnie najwyższą gęstością zaludnienia spośród wszystkich krajów europejskich, liczących ponad milion mieszkańców. W Holandii przypada średnio 410 mieszkańców na kilometr kwadratowy powierzchni kraju, co jest wynikiem zdecydowanie imponującym. Wybierając się zatem do kraju tulipanów, możemy spodziewać się, że będzie nieco tłoczno. A jeśli chodzi o tulipany…

2. Tulipany nie są kwiatami holenderskimi

Tak naprawdę pochodzą z Azji Środkowej, a dokładnie z istniejącego niegdyś Imperium Osmańskiego, skąd przybyły do Holandii i zostały posadzone w holenderskich ogrodach pod koniec XVI wieku. Tulipany szybko zdobyły uwielbienie tłumów, a jako kwiaty luksusowe, stały się oznaką statusu społecznego i majątkowego. Cebulki tulipanów traktowano jak dochodową inwestycję, podobnie jak złoto czy diamenty! Obecnie Holandia jest światowym potentatem w produkcji cebulek kwiatowych, kontrolując tym samym niemal 85% globalnego handlu tulipanami. Gdzie możemy zobaczyć najpiękniejsze holenderskie tulipany? Tutaj z pewnością warto udać się do leżącego w miejscowości Lisse (pomiędzy Amsterdamem i Hagą) ogrodu Keukenhof. Najprościej i najszybciej wybierając komfortowe przewozy realizowane na trasie Polska – Holandia.

3. Holandia – kraj na słupach

Może nie cała Holandia, ale z pewnością znaczna jej część, w tym stolica Amsterdam, leży na glebie składającej się z torfowiska i gliny. Dlatego też tutejsze budynki powstają na drewnianych słupach osadzonych w piaszczystej warstwie o średniej głębokości 11 metrów. Pałac Królewski przy Placu Dam zbudowany jest na około 13 659 drewnianych słupach!

4. Kraj kochający rowery

Jak dotrzeć do Holandii? Najprościej, najwygodniej i najbezpieczniej będzie wybrać bus. A potem przesiąść się na rower! Holandia słynie z zamiłowania do rowerów – jest ich tam trzy razy więcej niż samochodów! Długość asfaltowych ścieżek rowerowych w tym kraju to obecnie ok. 35 tysięcy km!

5. Najwyżsi mężczyźni na świecie mieszkają w Holandii

Holendrzy są statystycznie najwyższymi ludźmi na świecie. Przeciętny wzrost dorosłego Holendra to 183 cm.

6. Kraj wiatraków i sera

Holendrzy słyną z produkcji fantastycznych serów, a tradycja serowarstwa jest tutaj bardzo długa. Innym symbolem Holandii, obok serów i wspomnianych wcześniej tulipanów, są wiatraki. Przez 600 lat używano ich do odprowadzania wody z lądu. Obecnie drewniane wiatraki nie stanowią już rozwiązania w zakresie ochrony przeciwpowodziowej, za to ich nowoczesne wersje wykorzystują tutejszy wiatr do produkcji energii.

7. Z Holendrami zawsze dogadamy się po angielsku

Bowiem Holandia posiada najwyższy stopień znajomości języka angielskiego na świecie. Dziewięć na dziesięć osób w tym kraju uznaje angielski za swój drugi, naturalny język.

8. Tutaj najszybciej dociera św. Mikołaj

Już w połowie listopada! Nie przybywa jednak na saniach i w towarzystwie reniferów, ale statkiem parowym wraz z Czarnymi Piotrami. Następnie, aż do Świąt Bożego Narodzenia, rozwozi holenderskim dzieciom prezenty, podróżując na szarym koniu.

9. Bogactwo muzeów

Odwiedzając Holandię, trzeba koniecznie zwiedzić tutejsze muzea, których kraj ten ma imponująco wiele. W Amsterdamie są to m.in. Rijksmuseum, Dom Anny Frank oraz Muzeum Van Gogha, gdzie zgromadzono kolekcje ponad 200 obrazów, 500 rysunków i 750 dokumentów pisanych tego wybitnego artysty.

10. Holenderska gospodarka i kondycja społeczeństwa mają się doskonale

A dokładnie:

  • Holandia to niekwestionowany lider w dziedzinie gospodarki wodnej. To tutaj ma swoją siedzibę 10 najlepszych firm inżynieryjnych zajmujących się zarządzaniem projektami wodnymi;
  • Holenderscy producenci piwa wykazują najwyższy poziom eksportu tego trunku na świecie;
  • Holandia jest drugim na świecie eksporterem żywności i produktów rolnych;
  • Według ONZ, w 2017 r. Holandia, obok Szwajcarii i Szwecji, była najbardziej innowacyjnym krajem na świecie;
  • Amsterdam obsługuje rocznie ponad 4,2 mln turystów;
  • Holendrzy są najbardziej aktywnymi fizycznie ludźmi na świecie;
  • wg raportu międzynarodowej organizacji humanitarnej OXFAM Holandia jest jednym z najzdrowszych krajów na świecie.
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email