Juzwa-blog-praca sezonowa-min 2

Wyjazdy do pracy sezonowej ruszają – sprawdź, gdzie zarobisz najwięcej

Praca na saksach wciąż cieszy się popularnością wśród Polaków. Chociaż znalezienie sezonowej pracy w naszym kraju jest stosunkowo proste, to zarobki nie powalają. Dlatego wyjazd za granicę jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób, którzy szukają dobrze płatnego zajęcia na czas wakacji. Niemcy i Holandia to — obok Wielkiej Brytanii — najpopularniejsze kierunki podróży po niezłe pieniądze.

Sezonowa praca za granicą — dlaczego warto?

Właśnie zaczyna się czas, gdy prace sezonowe ruszają pełną parą. Pomimo spadku emigracji zarobkowej, nasi rodacy nadal chętnie wybierają się na kilka-kilkanaście tygodni do krajów Europy Zachodniej, by dorobić i podreperować domowy czy studencki budżet. Tak jak Ukraińcom opłaca się przybyć do Polski i szukać zatrudnienia na naszym rynku pracy, tak my, korzystając z unijnych przywilejów, chętnie pracujemy dla Niemców czy Holendrów. Dla wielu Polaków systematyczne sezonowe wyjazdy za granicę stały się stylem życia i szansą na poprawę sytuacji np. na emeryturze.

 

Dziś wyjaśnimy Wam, jak długo możecie pracować w Niemczech i Holandii bez pozwolenia, podpowiemy, w jakich branżach poszukiwani są pracownicy i zdradzimy, ile będziecie w stanie zarobić.

Dlaczego Niemcy?

Od 2011 r, gdy niemiecki rynek pracy został otwarty dla Polaków, nie brakuje chętnych do szukania zatrudnienia za Odrą. Wiele różnorodnych ofert, dobre warunki pracy, wysokie stawki oraz bliskość geograficzna powodują, że Niemcy są tak częstym celem wyjazdów zarobkowych naszych rodaków. Roboty sezonowe są świetną okazją do zdobycia w stosunkowo krótkim czasie pieniędzy, które będą potężnym zastrzykiem finansowym dla Twojego budżetu. Dodatkowym czynnikiem zachęcającym, jest fakt, że osoby pracujące w Niemczech minimum 5 lat mogą starać się o dodatek emerytalny – w jego uzyskaniu pomoże Ci agencja pośrednictwa.

W jakich branżach znajdziesz pracę w Niemczech?

Obcokrajowcy z łatwością znajdą zatrudnienie w branży rolnej i w sadownictwie, jako opiekunowie osób starszych i dzieci, w hotelarstwie i gastronomii oraz w produkcji przemysłowej. Możliwości są naprawdę duże, dlatego szukaj ofert spełniających Twoje oczekiwania i odpowiadających Twoim umiejętnościom. Znajomość języka zazwyczaj nie jest wymagana, ale opanowanie podstaw na pewno będzie pomocne.

O czym musisz wiedzieć, podejmując pracę w Niemczech?

Na terenie Niemiec możesz pracować do 4 miesięcy. Jeśli Twój pobyt przedłuży się, zgłoś to odpowiedniemu urzędowi ds. cudzoziemców na terenie swojego miasta lub gminy.

Korzystaj z legalnych ofert agencji pośrednictwa pracy, które zadbają o organizacyjno-prawny aspekt Twojego wyjazdu zarobkowego i pomogą Ci w razie kłopotów z pracodawcą. Wykaz rekomendowanych agencji zatrudnienia i pośredników pracy znajdziesz pod adresem stor.praca.gov.pl.

 

Szukanie ofert pracy w Niemczech zacznij, gdy jesteś jeszcze w Polsce. Nie ryzykuj wyjazdu „w ciemno” i wybierz legalne zatrudnienie, bo tylko ono da Ci gwarancję, że za wykonaną pracę otrzymasz umówione pieniądze.

Ile zarobisz w Niemczech?

Od 2017 r. w Niemczech obowiązuje godzinowa stawka minimalna za pracę, która wnosi 8,84 euro. Dotyczy ona również pracujących sezonowo obcokrajowców. W wielu branżach obowiązuje akordowy system wynagradzania, np. 2 euro za skrzynkę owoców. Jednak zgodnie z prawem w przeliczeniu na stawkę godzinową zarobiona kwota nie może być mniejsza  od stawki minimalnej. Szukając pracy w Niemczech, warto sprawdzić tzw. stawki branżowe.

Dlaczego Holandia?

Statystyki agencji pośrednictwa dowodzą, że kraj Tulipanów jest w oczach Polaków atrakcyjnym miejscem pracy sezonowej. Należy jednak pamiętać, aby przed wyruszeniem w drogę — podobnie jak w przypadku wyjazdu zarobkowego do każdego innego kraju — sprawdzić wiarygodności pośrednika i uważnie zapoznać się ze szczegółami oferty pracy, którą chcemy przyjąć. To tutaj, w Polsce, musimy dołożyć starań, aby nasza wyprawa do Holandii zaowocowała zadowoleniem z wykonywanej pracy i zarobionych pieniędzy. Agencji pośredniczących w organizowaniu zatrudnienia za granicą jest wiele. Lepiej polegać na sprawdzonych i bezpiecznych ofertach niż porywać się na intratne, ale niekonieczne pewne zatrudnienie.

W jakich branżach znajdziesz pracę w Holandii?

W Holandii znajdziesz pracę w branży ogrodniczej, sadowniczej, w gastronomii i drobnym przemyśle produkcyjnym czy na budowie. Nie są to jedyne możliwości, ale z pewnością najbardziej popularne wśród ofert dla obcokrajowców. Znajomość języka w przypadku ofert tego typu nie jest wymagana.

O czym musisz wiedzieć, podejmując pracę w Holandii?

Zgodnie z unijnym prawem na terytorium Holandii wjedziesz, legitymując się dowodem osobistym. Podejmując pracę sezonową, możesz przebywać w Niderlandach do 4 miesięcy, jednak aby Twój pobyt był legalny, musisz zarejestrować się urzędzie gminy. Równie ważne jest posiadanie holenderskiego ubezpieczenia, to polskie nie wystarczy.

Ile zarobisz w Holandii?

Jeżeli znajdziesz dobrą pracę przez sprawdzoną agencję pośrednictwa, Twój zarobek będzie naprawdę satysfakcjonujący. Po odliczeniu kosztów ubezpieczenia, zakwaterowania i  życia będziesz w stanie odłożyć miesięcznie ok. 800 euro, czyli ponad 3300 zł. Jeśli Twoja praca będzie efektywna i postarasz się o nadgodziny, możesz zarobić niemal drugie tyle. Oznacza to, że po 2 miesięcy za granicą wrócisz do kraju bogatszy o 10-15 tys. zł.

Jak najlepiej podróżować do pracy za granicą?

Ważnym aspektem, często poruszanym, gdy mowa o pracy sezonowej, jest kwestia dojazdów. Popularność przewozów busami obsługujących kierunki Polska-Niemcy i Polska-Holandia, wynika z łączenia wielu korzyści dla pasażerów: komfortu jazdy, szybkości przejazdu (podróżujesz prawie zawsze od drzwi do drzwi) oraz bezpieczeństwa. Oczywiście nie bez znaczenia są także ceny biletów, a także możliwość łatwej i szybkiej rezerwacji miejsca.

Szukając pracy sezonowej za granicą, nie bagatelizuj kwestii wyboru dobrego przewoźnika, który dowiezie Cię bezpośrednio na miejsce, a potem przywiezie na wskazany adres. Warto również przed przyjęciem konkretnej ofert pracy sprawdzić listę miast, do których docierają busy JUZWA. To pozwoli Ci na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy na przesiadkach:

Wiesz, gdzie będziesz pracować w wakacje?

 

Pomożemy Ci się tam dostać sprawnie i bez zbędnego stresu. Jeździmy codziennie, dlatego możesz precyzyjnie zaplanować termin swojego wyjazdu. Odbierzemy Cię z Twojego ze wskazanego miejsca i dowieziemy pod wskazany adres.

Zarezerwuj bilet!

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email