Karnawał blog 2

Z JUZWA na karnawał do Niemiec i Holandii

Święta, święta i po świętach! Teraz nadszedł czas na karnawałowe szaleństwo. Jeżeli jednym z Twoich noworocznych postanowień było: “Więcej podróżować!” to idealny pretekst, aby zaplanować zabawowy wypad do Niemiec lub Holandii. Wykorzystaj rozpoczynające się ferie, zarezerwuj bilety na busa i wraz z rodziną lub przyjaciółmi ruszaj w drogę po nowe doświadczenia!

Nie musisz lecieć do dalekiej Brazylii, aby zakosztować smaku prawdziwego karnawału. Wystarczy kilkugodzinna podróż busem, aby znaleźć się w zupełnie innej rzeczywistości. Jeżeli znudziły Ci się domowe posiadówki, a huczne bale Cię nie pociągają, wyjazd na szaloną paradę do Niemiec czy Holandii jest idealnym rozwiązaniem!

Zabierzemy Cię tam, gdzie czas płynie radośnie, a ulice mienią się kolorami – niech tegoroczny karnawał pobudzi wszystkie Twoje zmysły, wprawi Cię w doskonały humor i doda energii do pracy. W dzisiejszym wpisie przygotowaliśmy dla Ciebie kilka ciekawostek o obchodach karnawału w Niemczech i Holandii.

Karnawał w Niemczech

Nasi zachodni sąsiedzi mają bogatą i głęboko zakorzenioną tradycję karnawałową, co przejawia się również w ich języku. Karnawał po niemiecku bywa więc, w zależności od regionu, nazywany: Karneval, Fashing, Fastnacht, Fastelovend, Fasteleer.

Ten radosny okres, określany ,”piątą porą roku”, zaczyna się w Niemczech już 11 listopada, a kończy w Środę Popielcową. Wiele dużych i mniejszych miast organizuje w tym czasie szalone maskarady, barwne pochody i huczne zabawy. Nie brakuje również rytualnych obrzędów, takich jak np. Weiberfastnacht (ostatni czwartek karnawału), w którym to dniu panie wkraczają do ratusza, gdzie obcinają urzędnikom krawaty i symbolicznie przejmują władzę nad miastem.

Zwyczaj ten spotkać można min. w Kolonii, którą w okresie karnawału odwiedza aż półtora miliona turystów. Apogeum karnawałowego szaleństwa zaczyna się zazwyczaj 6 dni przed Środą Popielcową. Jakie są najpopularniejsze niemieckie tradycje związane z świętowaniem karnawału?

Tak się bawią Niemcy

W Kolonii celebruje się Rosenmontag (Różany Poniedziałek). W tym dniu odbywają się karnawałowe parady z wozami pełnymi przebierańców, którzy rzucają w stronę zgromadzonych słodycze. Kolończycy mają również swoje karnawałowe zawołanie: Kölle Alaaf!

Berlińczycy tłumnie biorą udział w barwnej paradzie, która potrafi ciągnąć się aż na 4 km! Przemarsz przez miasto uświetniają swoimi występami grupy artystyczne i zespoły wokalne. Karnawałowy okrzyk mieszkańców Berlina to: Heijo.

W Moguncji symbolem karnawału są Wielkie Głowy (Schwellköpp). Karykaturalne kukły przy dźwiękach muzyki paradują ulicami, prawiąc przy tym zjadliwe komentarze pod adresem polityków, co spotyka się z ogromnym entuzjazmem publiczności.

W Rottweil karnawał sprzyja kultywowaniu szwabsko-alemańskich tradycji. Przebierańcy noszą tu drewniane maski (Larven) i wznoszą okrzyki „Hu hu hu”.

Ciekawą tradycję kultywuje się w Schrambergu, gdzie organizowana jest „parada w cebrach” (Da-Bach-na-Fahrt). Jest to nader oryginalny pochód karnawałowy, która odbywa się… na wodzie, a jego uczestnicy w bajecznych przebraniach płyną po rzece Schiltach w cebrach.

W Düsseldorfie w Fastnachtsdienstag, czyli w ostatnim dniu szaleństw, zabawę karnawałową inauguruje Nubbel – słomiana kukła. Zobaczysz ją przed wejściem do każdego pubu. Zostanie ona spalona w nocy, a wraz z nią – jak wierzą pobożni Niemcy – znikną grzechy popełnione w ostatnich dniach.

Karnawał w Holandii

W Holandii karnawał obchodzony jest tylko w południowej części kraju, tej tradycyjnie katolickiej. Najbardziej spektakularne imprezy i parady odbywają się więc na południe od wielkich rzek, czyli głównie na terenie Brabancji i Limburgii. Podobnie jak w Niemczech, o karnawałowych rozrywkach zaczyna się tu już myśleć 11 listopada. To wówczas wybierane są Rady Jedenastu, na których barkach spocznie odpowiedzialność za organizację zabawy.

To jak obchodzony jest karnawał zależy od rejonu, ale jedno jest pewne – trzy dni poprzedzające Popielec to w Holandii czas intensywnego, hucznego świętowania. Normalność zostaje zawieszona – nastaje pora psot i swawoli, ale również czas kultywowania osobliwych obrzędów. Bo karnawał w południowych Niderlandach ma bardzo długą i ciekawą tradycję.

Zabawa w stylu niderlandzkim

Ciekawą tradycją jest nadawanie największym miastom, które biorą udział w karnawałowym szaleństwie przezwisk. I tak Breda zaczyna nosić miano Kielegat, Den Bosch – Oeteldonk, Eindhoven – Lampegat, Maastricht – Mestreech.

Holendrzy świętują wspólnie, w ulicznym tłumie, wraz z całymi rodzinami, nie oglądając się na kwestie takie jak status materialny, pozycja społeczna czy wykształcenie. To co się liczy, to ubaw, muzyka, śpiew, dobre jedzenie i piwo, który podczas tych dni leje się strumieniami.

W niedzielę i poniedziałek przez ulice przetaczają się parady, w których uczestniczą kolorowe pojazdy i tłumy przebierańców. Szacowni obywatele szturmują knajpy przyodziani w piżamy, kąpielówki albo w pomysłowe stroje karnawałowe. Zewsząd dobiegają przyśpiewki – proste, rytmiczne piosenki (przypominające nasze disco-polo), komponowane specjalnie na ten czas.

W holenderskim karnawale nie brakuje również odniesień religijnych. W wielu miastach i miasteczkach rozpoczyna się on mszą ekumeniczną a kończy rytualnym spaleniem kukły o północy, z wtorku na środę. Popiół ze spalonej kukły karnawałowej posłuży później do posypywania głów wiernych podczas ceremonii popielcowych.

Busem na karnawał

Jeśli wahasz się, czy organizując karnawałowy wypad do Niemiec lub Holandii warto postawić na busa, zapewniamy Cię, że tak. Podróżowanie nowoczesnym oraz doskonale wyposażonym busem sprawia, że czas spędzony na jego pokładzie upływa miło i komfortowo. Wielu naszych pasażerów przyjemnie wykorzystuje godziny podróży, oglądając zaległe seriale, słuchając ulubionej muzyki, czy po prostu śpiąc.

W przeciwieństwie do warunków panujących w samolocie czy samochodzie, te panujące w busie są bardzo wygodne. Szeroka kanapa, odpowiednia temperatura, naładowany telefon, ulubione przekąski pod ręką i… można jechać odkrywać uroki karnawału w Niemczech i Holandii!

Zdecydowałeś już, gdzie chcesz się pobawić?

Kliknij TUTAJ, skontaktuj się z nami i podaj nam trasę, na której będziesz podróżował! Pamiętaj, że w niektórych miastach odbierzemy Cię spod Twojego domu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email