Juzwa-blog - Holandia jadę do pracy-min

Jadę do pracy do Holandii – co powinienem wiedzieć?

Holandia niezmiennie pozostaje jednym z najczęściej wybieranych przez Polaków krajem zarobkowym. Szacuje się, że każdego roku pracę w Holandii znajduje do 250 tysięcy pracowników sezonowych, a około 130 tysięcy rodaków posiada tam pracę stałą. Jeśli i Ty zdecydowałeś się na pracę w Holandii, skorzystaj z doświadczenia innych i przygotuj się dobrze do wyjazdu. Poniżej podpowiadamy, co trzeba wiedzieć, zanim wyruszy się w podróż i podejmie pracę w tym właśnie kraju.

Czym holenderski rynek pracy różni się od rynku polskiego?

Praca w Holandii proponowana obcokrajowcom to najczęściej zajęcia w sektorze budownictwa (ten obszar przeżywa właśnie w Holandii swój rozkwit), a także w ogrodnictwie, rolnictwie, przemyśle, logistyce i transporcie. Jak widać zakres branżowy, jest tutaj całkiem szeroki, a biorąc pod uwagę fakt, iż praca jest tutaj przez cały rok (dzięki nowoczesnym technologiom – także w rolnictwie i ogrodnictwie), praktycznie każdy może z powodzeniem wybrać dziedzinę zarobkową, w której będzie czuł się naprawdę dobrze. Warto w tym miejscu również dodać, że nawet praca fizyczna opiera się w Holandii o wysoko rozwinięte i zaawansowane technologie oraz rozwiązania organizacyjne, dlatego praca w charakterze pracownika fizycznego często bardzo różni się od tej wykonywanej w naszym rodzimym kraju.

Najistotniejszą różnicą pomiędzy holenderskim a polskim rynkiem pracy jest z pewnością odmienność systemu godzin pracy. Pracując w Holandii, możesz zatem mieć wyznaczone godziny pracy w przedziale tygodniowym, a nie miesięcznym, jak to ma miejsce w Polsce. Co ważne, zaproponowane przez pracodawcę przedziały mogą mieć sporą rozpiętość. Pracodawca zagwarantuje Ci najprawdopodobniej jedynie minimalną liczbę godzin. W niektórych przypadkach funkcjonują także tzw. kontrakty zerowe, w których zakres godzin wynosi np. od 0 do 40 godzin pracy tygodniowo. Może się zatem okazać, że w jednym tygodniu przepracujesz 35 – 40 godzin, a w kolejnym zero, czyli nie wykonasz tak naprawdę żadnej pracy.

Wyjeżdżając do pracy w Holandii, warto wiedzieć także o zróżnicowanych fazach zatrudnienia, określanych odpowiednio A, B i C. Faza A to faza wstępna przewidziana dla pracowników rozpoczynających dopiero pracę w Holandii. To właśnie na tym etapie zatrudnienia znajdziesz się, przyjeżdżając do Holandii. Po około 76 tygodniach pracy, podczas których nie przysługuje pracownikom zbyt wiele praw i przywilejów, czas na kolejną fazę, czyli fazę B. Kolejnym etapem będzie oczywiście praca w fazie C zatrudnienia. Każdy kolejny etap wiąże się z konkretnymi przywilejami pracowniczymi oraz przede wszystkim z wyższym wynagrodzeniem.

Co jeszcze powinienem wiedzieć, zanim wyjadę do Holandii?

Zanim wyjedziesz do Holandii, radzimy poznać jeszcze kilka szczegółów dotyczących nie tylko rynku pracy, ale po prostu życia w tym zdecydowanie pięknym i interesującym kraju. Tutaj z pewnością trzeba wiedzieć, że koszty utrzymania w Holandii, jak i w przypadku innych krajów zachodnioeuropejskich są stosunkowo wysokie. Szacuje się, że miesięczny koszt wynajęcia mieszkania wynosi około 600 Euro, koszt wyżywienia to od 200 do 300 Euro, natomiast miesięczny bilet komunikacji miejskiej kosztuje około 66 Euro. Tego typu wyliczenia nie powinny Cię jednak zbytnio martwić. Jak wynika ze statystyk i doświadczeń rodaków, pracując w Holandii, można naprawdę dobrze zarobić. Wysokość wynagrodzenia uzależniona jest oczywiście od fazy zatrudnienia oraz rodzaju wykonywanej pracy i branży. Specjaliści budowlani mogą liczyć na stawkę około 13 € za godzinę pracy. Minimalna stawka brutto (od 1. lipca 2018 roku) w 40-godzinnym tygodniu pracy wynosi z kolei 367,90 € na tydzień.

Wybierając się do pracy w Holandii, powinieneś także pomyśleć o sposobie, w jaki tam dotrzesz. Popularnością cieszą się w tym zakresie busy do Holandii, przede wszystkim ze względu na wygodę oraz niski koszt podróży.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email